Ultimele subiecte
» Reclamatii
Vin Iun 11, 2010 9:18 am Scris de Admin

» !
Mier Iun 09, 2010 2:03 pm Scris de Admin

» am castigat un ipod shuffle 4 gb...si maine se fac 14 zile de cand astept sa-l primesc
Lun Iun 07, 2010 9:44 am Scris de Admin

» Ghid Incepatori (ar prinde bine asa ceva ca nu gasesc)
Mar Iun 01, 2010 9:01 pm Scris de mrtudor

» Solicit un mic ajutor daca se poate
Mar Iun 01, 2010 8:18 am Scris de Admin

» Intrebari despre "useri"
Lun Mai 31, 2010 8:15 am Scris de Admin

» Informatii generale despre licitatii
Vin Mai 28, 2010 9:02 am Scris de Admin

» nici moderatorii nu respecta propriile conditii
Joi Mai 27, 2010 9:41 am Scris de Admin

» buna ziua!!
Mar Mai 25, 2010 8:28 am Scris de Admin

Parteneri
Pretbomba
Statistici
Avem 218 membri inregistrati
Cel mai nou utilizator inregistrat este: tuxedo

Membrii nostri au postat un numar de 483 mesaje în 25 subiecte
Bookmarking social

Bookmarking social digg  Bookmarking social delicious  Bookmarking social reddit  Bookmarking social stumbleupon  Bookmarking social slashdot  Bookmarking social yahoo  Bookmarking social google  Bookmarking social blogmarks  Bookmarking social live      

Pastrati adresa Pretbomba.ro pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa Pretbomba.ro pe site-ul dvs. de bookmarking social

Informatii generale despre licitatii

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Platforme internationale

Mesaj  Leu la data de Lun Mar 01, 2010 10:12 pm

Admin a scris:Buna ziua,

Produsele sunt de aceasi valoare si din aceasi gama, daca cautati in posturile si raspunsuril anterioare pe forum gaseati raspunsul pentru aceste intrebari.
Daca un produs costa 300 euro in Belgia, iar in Romania poate fi achizitionat cu 800 lei inseamna ca valoare aprodusului in Romania este de 800 lei. Daca produsul nu exista pe stoc la furnizor in momentul in care dorim sa il punem la licitatiei acesta va fi inlocuit cu altul de aceasi valoare din aceasi gama. Daca dumneavoastra vreti sa achiztionati produsele la cel mai scump pret din piata doar de dragul de a fi pretul cat mai mare, noi nu vom face acest lucru. Pretul la care noi achizitionam acele produse daca erau pe stoc este pretul produsului ce le inlocuieste.
Eu nu vreau sa cumpar nici un produs de dragul pretului , eu am pus niste intrebari , dar am vazut ca nu prea sunteti amabili in raspunsuri .
Ok, o sa incerc atunci sa postez aici cat mai multe astfel de posturi , poate o sa va invatati sa raspundeti mai amabil la clienti .
Leu

Data de inscriere : 29/12/2009

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Platforma Internationala

Mesaj  Admin la data de Lun Mar 01, 2010 10:06 am

Buna ziua,

Produsele sunt de aceasi valoare si din aceasi gama, daca cautati in posturile si raspunsuril anterioare pe forum gaseati raspunsul pentru aceste intrebari.
Daca un produs costa 300 euro in Belgia, iar in Romania poate fi achizitionat cu 800 lei inseamna ca valoare aprodusului in Romania este de 800 lei. Daca produsul nu exista pe stoc la furnizor in momentul in care dorim sa il punem la licitatiei acesta va fi inlocuit cu altul de aceasi valoare din aceasi gama. Daca dumneavoastra vreti sa achiztionati produsele la cel mai scump pret din piata doar de dragul de a fi pretul cat mai mare, noi nu vom face acest lucru. Pretul la care noi achizitionam acele produse daca erau pe stoc este pretul produsului ce le inlocuieste.
Admin
Admin

Data de inscriere : 14/12/2009

Vezi profilul utilizatorului http://pretbomba.forumz.ro

Sus In jos

site

Mesaj  el_nino576 la data de Dum Feb 28, 2010 6:30 pm

pretbomba.ro
simpo.be
sonakal.com
hitcena.bg
eprosfora.gr

alte platforme pretbomba

el_nino576

Data de inscriere : 25/12/2009

Sus In jos

Nelamurire platforme externe

Mesaj  Leu la data de Dum Feb 28, 2010 11:20 am

Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu ceva , nu inteleg prea bine :
- ok ... am inteles aveti platforma externa la site , dar cum se poate ca pe platforma din tara sa se liciteze pentru un produs si pe platforma externa (Simpo.be) aceeasi licitatie dar de fapt un produs diferit .
exemple :
- 26/02/10 ,ora 20.37 , user 2C000L , castiga pe platforma din Romania , un Multifunctional Canon PIXMA MP550 iar pe platforma din Belgia castiga de fapt un DVD portabil LG LECTEUR DVD PORTABLE DP450 !!!
- 26/02/10 ,ora 23.38 , user INGRID1 castiga pe platforma din Romania un parfum Lancome Hypnose iar pe platforma externa Simpo.be , castiga de fapt un parfum Yves Saint Laurent Cinéma !!!
- 27/02/10 , ora 22.19 LINALALA castiga o camera video Panasonic in valoare de 800 lei , iar pe platforma externa castiga binenteles tot LINALALA , dar acolo castiga o camera video Panasonic mai performanta de 300 Euro !!!
Intrebari :
- din aceste trei exemple care de fapt ce produs a castigat ?
- sa intelegem ca userii romani liciteaza pentru un produs de regula mai ieftin si userii straini participa la aceeasi licitatie dar de fapt pentru un produs mai scump .
Nu inteleg de ce se intampla acest lucru , am vazut ca preturile la credite nu sunt mai mari in Euro !
De ce se face aceasta discriminare , pot sa-i spun ?
Pentru mine este clar ca ceea ce se intampla nu este corect ... ok puteti avea cate platforme externe vreti , dar nu este OK sa amestescati useri care cumpara saracii credite in ron si sa-i puteti sa se dueleze cu cei din Belgia de exemplu .
Cred ca foarte multa lume nu intelege ce se intampla :
- deci userule care esti din Romania , cumparati 100 de credite (220 ron)...luptate ca prostul sa iei un parfum ca vine un user din Belgia care isi cumpara tot 100 credite(55 Euro) si te-a facut ... plus ca daca castiga el , nu castiga acelasi parfum , castiga unul mai scump .
Leu

Sus In jos

Re: Informatii generale despre licitatii

Mesaj  Admin la data de Mar Feb 16, 2010 1:40 pm

sergiu13 a scris:daca o persoana participa la 2 licitatii simultan, (una dintre ele fiind pt persoane care nu au castigat nicio licitatie) si o castiga intre timp pe cealalta,mai poate licita pt aceea cu persoane necastigatoare ?? mersi Very Happy

Licitatiile incepatori sunt doar pentru cei care nu au mai castigat o licitatie.
Daca intre timp castiga o licitatie nu mai poate participa la cea pentru incepatori.
Admin
Admin

Sus In jos

o nelamurire

Mesaj  sergiu13 la data de Mar Feb 16, 2010 1:33 pm

daca o persoana participa la 2 licitatii simultan, (una dintre ele fiind pt persoane care nu au castigat nicio licitatie) si o castiga intre timp pe cealalta,mai poate licita pt aceea cu persoane necastigatoare ?? mersi Very Happy

sergiu13

Data de inscriere : 16/02/2010

Sus In jos

Mesaj  Suriel la data de Sam Feb 13, 2010 7:43 pm

Leu a scris:
Suriel a scris:Daca am castigat de 4X 50 credite si 1x un produs (Espressor DeLonghi) in aceiasi luna, mai pot licita?
Scuza-ma ca iti raspund eu , am vazut ca este urgent .
Raspunsul este "Nu" , daca nu au trecut 28 de zile de la ultima licitatie castigata .

mers mult

Suriel

Data de inscriere : 13/02/2010

Sus In jos

Mesaj  Leu la data de Sam Feb 13, 2010 6:49 pm

Suriel a scris:Daca am castigat de 4X 50 credite si 1x un produs (Espressor DeLonghi) in aceiasi luna, mai pot licita?
Scuza-ma ca iti raspund eu , am vazut ca este urgent .
Raspunsul este "Nu" , daca nu au trecut 28 de zile de la ultima licitatie castigata .
Leu

Sus In jos

Necesit ajutor urgent

Mesaj  Suriel la data de Sam Feb 13, 2010 5:19 pm

Daca am castigat de 4X 50 credite si 1x un produs (Espressor DeLonghi) in aceiasi luna, mai pot licita?

Suriel

Data de inscriere : 13/02/2010

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Joi Feb 11, 2010 10:05 am

el_nino576 a scris:
el_nino576 a scris:buna seara, ca sa nu ne mai certam intre noi, privind licitatiile care se prelungesc a 2 zi, de ce nu incercati sa puneti : autobid:
acest mecanism ne-ar prinde tuturor
autobid in care sa lasam calculatorul sa liciteze in locul nostru, cand noi suntem la serviciu
ar trebui, sa liciteze cate credite vrem noi, sa nu aiba o limita
Sper ca veti lua in considerare acest mecanism pe viitor
.........

Buna ziua,
Vom discuta propunerea dumneavoastra si vom posta un raspuns pe forum.
Admin
Admin

Sus In jos

licitatii

Mesaj  el_nino576 la data de Joi Feb 11, 2010 9:59 am

el_nino576 a scris:buna seara, ca sa nu ne mai certam intre noi, privind licitatiile care se prelungesc a 2 zi, de ce nu incercati sa puneti : autobid:
autobid in care sa lasam calculatorul sa liciteze in locul nostru, cand noi suntem la serviciu
.........

el_nino576

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Joi Feb 11, 2010 9:24 am

oxyg3n a scris:am si eu o ... nelamurire, de fapt, mai multe.

#1 : scria cineva intr-un alt topic, ca fiecare 1 RON licitat de catre o persoana costa 50 Credite?

#2 : sa zicem ca pentru produsul X se "lupta" 2 useri. cineva "fileaza" momentul cand cei 2 raman fara credite, si liciteaza si el. ceilalti 2 nu mai continua si castiga respectivul ? adica, castigatorul "investeste" doar numarul de credite raportate la 0,02 RON cat a licitat el + pretul licitatiei in sine ?

cam atata pentru inceput...

Buna ziua,
Plasarea unei oferte creste pretul produsului cu 0.02 lei astfel 1 leu / 0.02 lei reprezinta 50 de oferte plasate. Dumneavoastra plasati oferte nu licitati lei, la fiecare plasare de oferta utilizati 1 credit.

Cazul 2 este posibil daca acea persoana care "fileaza" poate citi mintea celorlalti utilizatori, nu poate avea aceasta informatie cate credite are un utilizator.
Pretul total platit pentru un produs de castigator este numarul de credite plasate in licitatie (in functie de pachetul de credite achizitionat costul/1 credit difera) + pretul cu care se incheie licitatia.
Spre exemplu utilizatorul X a plasat la licitatia sa spunem http://www.pretbomba.ro/Default.aspx?p=2&id=13351 200 credite si a achizitionat un pachet de 300 credite=600 lei astfel 600/300=2 lei (costul pentru 1 credit) 2x200=400 lei costul creditelor + pretul final al licitatie 39.73 lei=439.73 lei costul total pentru produsul din aceasta licitatie.
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  oxyg3n la data de Mier Feb 10, 2010 10:22 pm

am si eu o ... nelamurire, de fapt, mai multe.

#1 : scria cineva intr-un alt topic, ca fiecare 1 RON licitat de catre o persoana costa 50 Credite?

#2 : sa zicem ca pentru produsul X se "lupta" 2 useri. cineva "fileaza" momentul cand cei 2 raman fara credite, si liciteaza si el. ceilalti 2 nu mai continua si castiga respectivul ? adica, castigatorul "investeste" doar numarul de credite raportate la 0,02 RON cat a licitat el + pretul licitatiei in sine ?

cam atata pentru inceput...

oxyg3n

Data de inscriere : 10/02/2010

Sus In jos

licitatii

Mesaj  el_nino576 la data de Mier Feb 10, 2010 8:22 pm

buna seara, ca sa nu ne mai certam intre noi, privind licitatiile care se prelungesc a 2 zi, de ce nu incercati sa puneti : autobid:

el_nino576

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Lun Ian 11, 2010 3:02 pm

Leu a scris:
Admin a scris:
Leu a scris:Ce reprezinta acest BASKET care apare cand te loghezi pe userul tau ?
Buna ziua,
Suntem in proces de implementare si a unui magazin online impreuna cu site-ul de licitatii.
Un utilizator se va putea retrage dintr-o licitatie la care a participat si creditele folosite le poate utiliza in cumpararea produsului.

Multumesc de raspuns !
Interesanta idee !
Banuiesc ca se poate retrage utilizatorul care a castigat licitatia !?
Da, in felul acesta ne-am gandit.
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Leu la data de Lun Ian 11, 2010 2:49 pm

Admin a scris:
Leu a scris:Ce reprezinta acest BASKET care apare cand te loghezi pe userul tau ?
Buna ziua,
Suntem in proces de implementare si a unui magazin online impreuna cu site-ul de licitatii.
Un utilizator se va putea retrage dintr-o licitatie la care a participat si creditele folosite le poate utiliza in cumpararea produsului.

Multumesc de raspuns !
Interesanta idee !
Banuiesc ca se poate retrage utilizatorul care a castigat licitatia !?
Leu

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Lun Ian 11, 2010 9:58 am

Buna ziua,
Admin
Admin

Sus In jos

BASKET

Mesaj  Leu la data de Vin Ian 08, 2010 11:57 pm

Ce reprezinta acest BASKET care apare cand te loghezi pe userul tau ?
Leu

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Mier Ian 06, 2010 10:38 am

unroman a scris:Sry am citit eu printre randuri - - - se plateste prind card ----- dar cei care nu au un card ptr plati pe internet?
La sectiunea cumpara credite se gaseste un link de la paysafecard pentru plata cash in localitatea din care sunteti.
Admin
Admin

Sus In jos

Cand si cum se platesc produsele castigate

Mesaj  unroman la data de Mier Ian 06, 2010 10:27 am

Sry am citit eu printre randuri - - - se plateste prind card ----- dar cei care nu au un card ptr plati pe internet?

unroman

Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Mier Ian 06, 2010 10:16 am

el_nino576 a scris:Buna seara! Pe acest site sunt si utilizatori din alte tari?
Buna ziua,
Acest aspect il gasiti si in TERMENI SI CONDITII punctul 5.

5. Cum functioneaza licitatia

Cu fiecare oferta plasata, pretul produsului pentru care liciteaza utilizatorul, creste cu 2 bani (0.02 lei). O oferta plasata de utilizator constituie o oferta ferma de la acel utilizator catre PretBomba pentru cumpararea produsului. La licitatii participa toti utilizatorii platformei de licitare PretBomba, atat la nivel national, cat si regional in tarile in care platforma PretBomba, sub denumirile inregistrate in acele tari si in baza acordurilor de cooperare
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  el_nino576 la data de Vin Ian 01, 2010 9:22 pm

Buna seara! Pe acest site sunt si utilizatori din alte tari?

el_nino576

Sus In jos

Mesaj  mondim la data de Lun Dec 28, 2009 6:16 pm

Buna ziua,
Intrebari
1. Ce rost are sa cumperi credite, daca licitatiile sunt in lei
2. Ai facut o oferta la o licitatie si in final niu ai castigat respectiva licitatie. Cat pierzi?
3. Cat dureaza transferul de bani de la paysafecard, fiindca eu am cumparat credite, am vazut ca bani au iesit din paysafecard (s-a afisat soldul pe acel site) dar pe PretBomba apare credite 0

mondim

Data de inscriere : 28/12/2009

Sus In jos

Informatii generale despre licitatii

Mesaj  Admin la data de Lun Dec 14, 2009 4:22 pm

Daca aveti intrebari referitoare la modul de desfasurare al licitatiilor puteti posta in acest topic.
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

Permisiunile acestui forum: